Stanje na tržištu nekretnina u Srbiji 2024. godine
27.12.2024 Izvor: imovina.net Autor: Mr Milić Đoković, licencirani posrednik i procenitelj nepokretnosti i sudski veštakNa kraju 2024. godine sumiraćemo situaciju na tržištu nekretnina u Srbiji koja bi se značajno mogla promeniti u narednoj godini sa subvencionisanjem kredita za mlade od strane države.
Godina iza nas je bila godina stabilizacije, tj. godina smirivanja tržišta i blagog pada broja prometovanih objekata uz rast ukupne količine novca koja je bila u prometu.
Svakako zbog svih kriza, ratova, euroribora, nestabilnosti itd. bilo je nešto manje kupaca i prodavaca. Prodavci su pokušavali da zadrže cene i uglavnom je dolazilo do blage korekcije. Osnovna karakteristika tržišta je da svi nešto čekaju. Uglavnom i kada se pojavi neki tzv. dobar stan (sa karakteristikama koje su tržišne), odmah se proda – ne stigne često do oglasa. I to je moj savet uvek i poruka za sledeću godinu: BUDIMO REALNI.
Svo moje tridesetogodišnje iskustvo u nekretninama kaže samo jednu poruku a to je: budimo realni. Kupac se nada da će cene pasti toliko da će svako moći da kupi šta mu se sviđa, a opet prodavci se nadaju da će dobiti onoliko koliko njima treba a retko onoliko koliko nekretnina vredi ili koliko je procenjena od strane stručnjaka.
Ono što može da značajno pomeri tačku preseka na tržištu nekretnina jeste najava države da će subvencionisati kredite za mlade, ali o tome ćemo pisati kada budemo znali više informacija i detalja. Ovako je suviše rano i trenutno ima mnogo nepoznanica da bi se moglo pričati o budućim tendencijama.
Ono što je činjenica je da je to razbudlio tržište i ako ništa bar se priča o tome (za sada). Sada svi kalkulišu i tako je uvek pred neka očekivanja promena (bilo kakvih, i na bolje i na gore). Niko ne može da vam nešto preporuči ili da vam kaže kako će biti, jer je naše tržište specifično, ne prati evropske, ni svetske trendove. Mi smo uvek u kontri. Kad tamo pada, ovde skače, kada ovde skače, tamo pada.
Ključni period koji je odredio ovako visoke cene nekretnina je breme pred početak doba korone početkom 2020. godine. Tada je zabranjeno da Beležnici overavaju nekretnine koje su se prodavale u postupku legalizacije, što je prošlo uz koronu neprimetno, i tada je sa tržišta nestalo nekoliko desetine hiljada nekretnina u Srbiji. Oni više nisu mogli da se prometuju, i to je prouzrokovalo nestašicu nekretnina na tržištu. Automatski su cene nakon korone počele da ‘skaču’, broj kupaca je ostao isti, ali se dramatično smanjio broj nekretnina u ponudi. I tako smo došli do ove situacije, a taj trend se i dalje nastavlja.
Prosečne cene kvadrata po opštinama u Beogradu
Statistički gledano kroz portale za nekretnine i agencije prosečno oglašena cena kvadrata na Vračaru u starogradnji iznosi između 3300-3650 evra dok je u novogradnji potrebno izdvojiti u proseku 4000-4500 evra za kvadrat.
Na Novom Beogradu prosečna cene kvadrata u novogradnji je 3000-3500 evra a prosečna cena u starogradnji koja iznosi 2750-3200 evra.
Desio se veliki skok cena u Surčinu gde je sada prosečna cena sve bliže 2000 evra po m2.
Zemunu je konstanta i u njemu se uvek traži kvadrat više i prodaje po cenama od 2500-3000 evra po m2.
Na Voždovcu je prosečno oglašena cena oko 2400-3000 evra u novogradnji dok je starogradnja oko 10% jeftinija.
Zvezdara je bila na sličnom nivou oglasa kao Voždovac, s tim da se izdvojilo Mirijevo koje konstantno raste i gde je sada cena već dobrano iznad 2000 evra za novogradnju a oko 1800 evra za stariju gradnju.
Kada govorimo o naseljima zanimljiva je bila i Borča koja privlači povoljnom cenom kvadrata od oko 1500 evra u proseku.
Savski venac je u odnosu na sve navedene lokacije kada su u pitanju prosečno oglašene cene kvadrata najskuplji. Prosek cena u starogradnji je od 3800-5000 evra dok je na ovoj opštini u svim kvartalima 2024. godine zabeležen najskuplje prodati kvadratni metar.
Rakovica je opština koja je bez razloga često u malo zapostavljenom položaju, ali se na njoj može naći jako kvalitetnih nekretnina od 1500-2000 evra po m2.
Na kraju nam ostaje naša lepa Čukarica koja je po mnogim kretirijumima najhumaniji deo za život u Beogradu, to su kupci prepoznali i rado kupuju, ali su to prepoznali svakako i prodavci tako da je prosečna cena za bolji deo Čukarice od 3000-3500 evra po m2, dok je rubni deo od 2000-2500 evra po m2.
Cene kvadrata u većim gradovima u Srbiji
Cena kvadrata u Novom Sadu je trenutno na sličnom nivou kao prošle godine i iznosi od 2000-2500 evra.
U Nišu je cena takođe ostala na nivou 2023. i iznosi 1350-1650 evra, dok je u Subotici 1200-1400 evra, Kragujevac od 1300-1600 evra.
I na kraju još jednom da kažem: budimo realni a to je najteže i najlakše istovremeno. Slušajmo savete ljudi koji su profesionalci u svom poslu, advokate za pravne savete, lekare kada nas nešto boli, mehaničare kada treba da poprave auto, procenitelje kada nam treba realna vrednost naše nekretnine, agente za nekretnine kada treba da prođemo bez stresa kroz ceo proces kupoprodaje itd…
I na kraju, želim u svoje ime i u ime mojih saradnika svima srećnu, blagorodnu i useljivu Novu godinu, a pre svega dobro zdravlje i da Vam se snovi ostvare.
Uprkos spekulacijama o navodnom padu tržišta nepokretnosti, najnoviji izveštaji Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) pokazuju suprotno. Ukupna vrednos...
SAZNAJ VIŠEU nastavku pročitajte koji su to trendovi uređenja enterijera koji će dominirati u 2025. godini. Ako planirate renoviranje ili osvežavanje enterijera...
SAZNAJ VIŠEVlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila Predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine putem stambenog kredita. Ova inicijativa im...
SAZNAJ VIŠEPročitaj sve na stranici Vesti
Pročitaj sve na stranici Korisne informacije
Pročitaj sve na stranici Pitajte stručnjake